MedycznyInformator.plCHOROBY -->

Grzybica


Data dodania: 2007 Grudzień 13
Autor(źródło): wikipedia.org

Grzybice, mikozy - grupa wysoce zaraźliwych chorób zakaźnych ludzi i zwierząt wywołana przez mikroskopijne grzyby (około 200 gat. z 250 000 opisanych).


Spis treści
1 Podział grzybic
1.1 Podział grzybic ze względu na nazwę naukową
2 Objawy
3 Leczenie
4 Zapobieganie
5 Zobacz też
6 Linki zewnętrzne
 


 Podział grzybic 
 
Grzybica paznokci wywołana
przez Candida spp.Grzybice skóry (dermatofitozy)
głowy
brody, tzw. figówka
paznokci
stóp, tzw. stopa atlety/sportowca
pachwin
Grzybice głębokie, narządowe - grupa chorób oportunistycznych, często przebiegających w AIDS. Dotyczą przede wszystkim płuc.
przebiegające z fungemią
przebiegające bez fungemii
Przyjęty podział nie jest jedynym poprawnym. Można spotkać się z podziałem grzybic skóry na: grzybice skóry owłosionej i nieowłosionej; grzybic narządowych ze względu na organ zainfekowany. Powszechny jest także, szczególnie w literaturze medycznej i weterynaryjnej podział ze względu na naukową nazwę choroby, która jest związana z czynnikiem etiologicznym. Jest on jednak mało popularny ze względu na brak możliwości rozpoznania klinicznego patogenu, który wywołał daną grzybicę.


 Podział grzybic ze względu na nazwę naukową 
Aspergiloza -- Blastomykoza -- Chromomikoza -- Dermatofitozy -- Drożdżyca (blastomykoza) -- Histoplazmoza -- Kandydoza -- Kokcydioidomikoza -- Kryptokokoza -- Kryptosporydioza -- Maduromykoza -- Mukormykoza -- Sporotrychoza


 Objawy 
W przypadku grzybic skóry są to: świąd, łuszczenie się skóry, miejscowe zaczerwienie. W przypadku grzybic głębokich: objawy narządowe.


 Leczenie 
Leki użytku zewnętrznego (w pierwszym przypadku) i doustne (w obu).


 Zapobieganie 
Podstawą jest higiena osobista, tj. dokładne wycieranie fałdów między palcami po zajęciach na basenie; używanie własnego ręcznika oraz higiena ubrań. W przypadku grzybicy pachwin, pośrednie znaczenie ma także otyłość.

 

agencja rekrutacyjna
Ubieranki