MedycznyInformator.plCIĄŻA -->

Test Ciążowy


Data dodania: 2007 Grudzień 13
Autor(źródło): wikipedia.org

Test ciążowy - test pozwalający wykryć produkowaną przez trofoblast gonadotropinę łożyskową (hCG), której pojawienie się świadczy o zagnieżdżeniu się jaja płodowego w błonie śluzowej macicy. Do zagnieżdżenia dochodzi w 7 dniu od zapłodnienia i do tego momentu poziom hCG wzrasta aż do 2 - 3 miesiąca ciąży po czym zaczyna spadać, aż do momentu porodu.


Istnieją trzy rodzaje testów:

 domowy test ciążowy, który jest do zakupienia w aptece i służy do samodzielnego wykonania. Przed jego wykonaniem należy bezwzgldnie zapoznać się z instrukcją jego wykonania. Uważa się, że w około 90% dodatni test ciążowy świadczy o ciąży. W zależności od czułości test, wyniku dodatni występuje:

czułość jest mniejsza od 500 IU/l - wyniku dodatniego (czyli wykazania hCG) można się spodziewać 10 dni po zapłodnieniu (czyli u kobiety mającej regularne 28 dniowe cykle, licząc że do zapłodnienia doszło w momencie owulacji czyli 14 dnia cyklu, test będzie dodatni od 24 dnia cyklu, czyli 4 dni przed spodziewaną miesiączką) .
czułość 500-800 IU/l - wynik dodatni 14 dni od momentu zapłodnienia (czyli analogicznie wyniku dodatniego można się spodziewać w momencie spodziewanej miesiączki)
czułość powyżej 800 IU/l wynik dodatni występuje po 3 tygodniach, a więc 7 dni po planowanej miesiączce[1]. e
Wykonując powtarzalne codzienne wykonywanie testu ciążowego, można w sposób dokładny wyznaczyć datę zapłodnienia i tym samym termin porodu. W przypadku testów ultraczułych (o czułości poniżej 500IU/l), od pierwszego dnia w którym test wyszedł dodatnio, należy odjąć 7 dni co wyznaczy datę zapłodnienia. Od tego momentu ciąża trwa 280 dni czyli dziesięć miesięcy księżycowych. Jeżeli test wypadł ujemnie należy go powtórzyć po 1 - 2 tygodniach, uzyskanie po raz drugi wyniku ujemnego praktycznie wyklucza ciążę.

laboratoryjny test moczu cechuje się wyższą czułością (praktycznie 100% 7 dni po zapłodnieniu, czyli tydzień przed planowaną miesiączką) jest jednak bardziej długotrwały i musi być wykonany w warunkach specjalistycznych
laboratoryjny test krwi cechuje się podobną czułością jak laboratoryjny test moczu.
Kobieta podejrzewająca ciążę, ma możliwość jej potwierdzenia od 7 dnia od zapłodnienia, kiedy nie występują żadne inne objawy, wykonując ultraczuły test domowy, bądź laboratoryjny test moczu lub krwi. Należy jednak pamiętać o bezwzględnym i rygorystycznym postępowaniu zgodnie z instrukcją lub skorzystaniu z metod laboratoryjnych.

 

agencja rekrutacyjna
Ubieranki